Karate ako všestranná pohybová aktivita
Publikované 11.08.2012 v 15:26 v kategórii Karate Do, prečítané: 699x
-bojový zápas kumite
sa trénuje dvoma spôsobmi, a to ako športový zápas alebo ako súboj protivníkov využívajúci techniky úchopov, páčenia kĺbov, delenia svalov, tlakov a úderov na vitálne body, prehodení, podmetov a ich rôznych kombinácií.
-súborne cvičenie kata
boj proti imaginárnemu súperovi, ktorý sa môže prevádzať taktiež súťažnou formou, ako jednotlivec, ale aj v trojici ako synchrónne cvičenie. Samotná zostava je návod na obranný boj z blízka proti jednému alebo viacerým útočníkom. Obsahom formy sú kombinácie rôznych obranných a útočných techník.
cvičí sa v skupinách, pároch alebo jednotlivo a je exhibičným vystúpením predstavujúcim vlastné zostavy zo zbraňou alebo bez. Efektne nacvičené a prevedené vystúpenie lahodiace oku diváka dokáže nadchnúť priaznivcov tohto spôsobu prezentácie karate.
-gymnastické cvičenie
ľahkým a nenásilným spôsobom rôznych cvikov nachádzajúcich sa v metodike karate precvičujeme celé telo. Naťahovaním a opätovným uvoľňovaním šliach a úponov, napínaním a následným zmršťovaním svalových vlákien prekrvujeme celý organizmus, a napokon strečingovými cvičeniami uvoľňujeme stiahnuté a stuhnuté telo.
-cvičenie na rozvoj vnútornej energie - ki
zamerané na správne bránicové dýchanie, držanie tela vo vzpriamenej pozícii, kde kladieme dôraz na postavenie chrbtice, uvoľnenie mysle formou meditačného cvičenia známeho ako Čchi kung alebo Qigong. Správnym prevádzaním techník môžete značne zvýšiť váš vnútorný energetický potenciál potrebný pri riešení vzniknutého konfliktu.
-sebaobranné cvičenie
všetky predošlé formy obsahujú rôzne sebaobranné kombinácie, ktoré môžeme použiť v prípade napadnutia agresorom v neočakávanej chvíli na zneškodnenie jeho nekalých úmyslov. Precvičovaním formou bunkai alebo kakie môžeme zvýšiť funkčnosť kombinácie techník a praktickosti prevedenia.
-zdravotné cvičenie
zvyšuje kĺbovú pohyblivosť, má na šľachy a kostnú dreň omladzujúce účinky, priaznivo pôsobí na peristaltiku čriev, zvyšuje hustotu svalovej hmoty, rozvíja pohyblivosť, znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, spaľuje tuky, zlepšuje kondíciu a výdrž pri aeróbnej činnosti, znižuje riziko úrazu a zlepšuje kvalitu spánku.
-posilňovacie cvičenie
neustálym napínaním a uvoľňovaním svalstva celého tela v rôznych cvičeniach prekrvujeme svalstvo, čím mu dávame podnet k jeho rastu. Precvičovaním posilňovacích cvičení vlastným telom ale aj s pomôckami vytvárame tenziu potrebnú pre rozvoj svalstva.
-kondičné cvičenie
zvýšenie kondície v úpolových športoch ako je karate je súčasťou uceleného programu pre precvičenie celého tela. Dá sa však pracovať aj so zvýšeným zameraním na aeróbne cviky. Cvičením rôznych zápasových foriem znižujeme kyslíkový dlh pri námahe v zaťažení.
-strečingové cvičenie
rozvíja ohybnosť a uvoľnenosť pomocou naťahovacích cvikov jednotlivo alebo v zostavách. Pomocou naťahovania úponov a šliach zväčšujeme flexibilitu kĺbových zakončení a svalov. Cviky prevádzané vo dvojici alebo jednotlivo rôznymi spôsobmi zlepšujú rozsah pohybu.
-tradičný spôsob
je tvrdým bojovým spôsobom obsahujúci všetky predchádzajúce spôsoby s prídavkom otužovania úderových plôch (úderová doska „makiwara“) a prijímania úderov v cvičení Sanchin shime (čínska železná košeľa), kde cvičiaci znáša útoky na jeho telo počas praktikovania kata Sanchin. Týmto tvrdým spôsob tréningu sa trénuje už len v niektorých tradičných dojó.
Spôsob, množstvo a prevedenie techník je tak rozmanité práve preto, aby si každý mohol zvoliť svoju správnu cestu. V každom veku si kladieme iné priority. Deti sú viac súťaživé, tínejdžri chcú dobre vyzerať a seniorom ide hlavne o zdravie, no a toto všetko vám karate ponúka. Takže už zostáva len cvičiť, lebo to za vás neodcvičí ani ten najlepší sensei, ten vám môže dať len návod ako to správne robiť.
Ktorýkoľvek spôsob cvičenia si zvolíte je pre vás ten pravý, lebo kvôli nemu cvičíte karate-do.
Karol Krejčí
Komentáre
Celkom 0 kometárov