Dojo TetsujiRenshi Karol Krejčí

Karate ako všestranná pohybová aktivita

Publikované 11.08.2012 v 15:26 v kategórii Karate Do, prečítané: 500x


Bojové umenie Karate-Do môžu cvičiť obe pohlavia, v každom veku, viacerými spôsobmi. Množstvo štýlov, škôl a dojo je tak pestré, že poskytuje každému záujemcovi široký výber možností nájsť si ten najvyhovujúcejší zo spôsobov tréningu karate. Spôsoby cvičenia s tréningovým partnerom alebo samostatne môže rozvíjať v nemalej miere vašu mobilitu, motoriku a aj flexibilitu. Náročnosť jednotlivých cvičení posúva vašu hranicu možností pre rozvoj ďalších schopností, ako sú synchronizácia, manuálna zručnosť, skrátenie reakčného času, zvýšenie kondície a svalového tonusu, atď.. Najkrajšie na tom všetkom ale je to, že sa vám karate môže stať životným štýlom. Nie je len bojovým umením, športom, či pohybovou aktivitou, ale stáva sa vašim „vierovyznaním". Môžete dokonca povedať že ste na ňom závislý, ale na túto závislosť môžete byť právom hrdý. Karate-do nie je niečo čo odkladáte po tréningu spolu s kimonom v šatni na vešiak, ale riadite sa pravidlami etiky a etikety Dojo Kun neustále v priebehu celého vášho života.-bojový zápas kumite

sa trénuje dvoma spôsobmi, a to ako športový zápas alebo ako súboj protivníkov využívajúci techniky úchopov, páčenia kĺbov, delenia svalov, tlakov a úderov na vitálne body, prehodení, podmetov a ich rôznych kombinácií.


-súborne cvičenie kata

boj proti imaginárnemu súperovi, ktorý sa môže prevádzať taktiež súťažnou formou, ako jednotlivec, ale aj v trojici ako synchrónne cvičenie. Samotná zostava je návod na obranný boj z blízka proti jednému alebo viacerým útočníkom. Obsahom formy sú kombinácie rôznych obranných a útočných techník.


-voľný štýl / free style /

cvičí sa v skupinách, pároch alebo jednotlivo a je exhibičným vystúpením predstavujúcim vlastné zostavy zo zbraňou alebo bez. Efektne nacvičené a prevedené vystúpenie lahodiace oku diváka dokáže nadchnúť priaznivcov tohto spôsobu prezentácie karate.


-gymnastické cvičenie

ľahkým a nenásilným spôsobom rôznych cvikov nachádzajúcich sa v metodike karate precvičujeme celé telo. Naťahovaním a opätovným uvoľňovaním šliach a úponov, napínaním a následným zmršťovaním svalových vlákien prekrvujeme celý organizmus, a napokon strečingovými cvičeniami uvoľňujeme stiahnuté a stuhnuté telo.


-cvičenie na rozvoj vnútornej energie - ki

zamerané na správne bránicové dýchanie, držanie tela vo vzpriamenej pozícii, kde kladieme dôraz na postavenie chrbtice, uvoľnenie mysle formou meditačného cvičenia známeho ako Čchi kung alebo Qigong. Správnym prevádzaním techník môžete značne zvýšiť váš vnútorný energetický potenciál potrebný pri riešení vzniknutého konfliktu.


-sebaobranné cvičenie

všetky predošlé formy obsahujú rôzne sebaobranné kombinácie, ktoré môžeme použiť v prípade napadnutia agresorom v neočakávanej chvíli na zneškodnenie jeho nekalých úmyslov. Precvičovaním formou bunkai alebo kakie môžeme zvýšiť funkčnosť kombinácie techník a praktickosti prevedenia.


-zdravotné cvičenie

zvyšuje kĺbovú pohyblivosť, má na šľachy a kostnú dreň omladzujúce účinky, priaznivo pôsobí na peristaltiku čriev, zvyšuje hustotu svalovej hmoty, rozvíja pohyblivosť, znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, spaľuje tuky, zlepšuje kondíciu a výdrž pri aeróbnej činnosti, znižuje riziko úrazu a zlepšuje kvalitu spánku.


-posilňovacie cvičenie

neustálym napínaním a uvoľňovaním svalstva celého tela v rôznych cvičeniach prekrvujeme svalstvo, čím mu dávame podnet k jeho rastu. Precvičovaním posilňovacích cvičení vlastným telom ale aj s pomôckami vytvárame tenziu potrebnú pre rozvoj svalstva.


-kondičné cvičenie

zvýšenie kondície v úpolových športoch ako je karate je súčasťou uceleného programu pre precvičenie celého tela. Dá sa však pracovať aj so zvýšeným zameraním na aeróbne cviky. Cvičením rôznych zápasových foriem znižujeme kyslíkový dlh pri námahe v zaťažení.


-strečingové cvičenie

rozvíja ohybnosť a uvoľnenosť pomocou naťahovacích cvikov jednotlivo alebo v zostavách. Pomocou naťahovania úponov a šliach zväčšujeme flexibilitu kĺbových zakončení a svalov. Cviky prevádzané vo dvojici alebo jednotlivo rôznymi spôsobmi zlepšujú rozsah pohybu.


-tradičný spôsob

je tvrdým bojovým spôsobom obsahujúci všetky predchádzajúce spôsoby s prídavkom otužovania úderových plôch (úderová doska „makiwara“) a prijímania úderov v cvičení Sanchin shime (čínska železná košeľa), kde cvičiaci znáša útoky na jeho telo počas praktikovania kata Sanchin. Týmto tvrdým spôsob tréningu sa trénuje už len v niektorých tradičných dojó.


   Spôsob, množstvo a prevedenie techník je tak rozmanité práve preto, aby si každý mohol zvoliť svoju správnu cestu. V každom veku si kladieme iné priority. Deti sú viac súťaživé, tínejdžri chcú dobre vyzerať a seniorom ide hlavne o zdravie, no a toto všetko vám karate ponúka. Takže už zostáva len cvičiť, lebo to za vás neodcvičí ani ten najlepší sensei, ten vám môže dať len návod ako to správne robiť.


   Ktorýkoľvek spôsob cvičenia si zvolíte je pre vás ten pravý, lebo kvôli nemu cvičíte karate-do.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Karol KrejčíKomentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?