Dojo TetsujiRenshi Karol Krejčí

Mokusō

Publikované 28.01.2017 v 11:10 v kategórii Karate Do, prečítané: 101x

   Pre praktikujúcich hlavne bojové umenia, predstavuje mokusō (黙想) meditáciu. Prevádza sa na začiatku a na konci tréningu prevažne v sede na pätách seiza. Môžeme ho však vidieť aj pri súťažiach, ako ho pretekári praktikujú v stoji pred začiatkom a na konci kata či kumite.


   Je to jednoduchý, ale pritom účinný spôsob, ako sa za krátku dobu naladiť na činnosť ktorá v zapätí nasleduje. Skľudnením dychu, tepovej frekvencie a odosobnením sa od okolitého sveta sa dostávame do módu, kedy všedné problémy hádžeme za hlavu a chystáme sa venovať naplno činnosti, ktorá vyžaduje naše plné sústredenie. Mokusō sa môže vykonávať viacerými spôsobmi. To najznámejšie sa prevádza v sede na pätách seiza, alebo so skríženými nohami ako Budha. Robieva sa aj v sede na stoličke, pričom sa chrbát neopiera a nohy sú na šírku ramien, alebo sú rozkročené ako v shiko-dachi. V stoji sa praktikuje napríklad na začiatku a konci každého kata v pozícii yoi s otvorenými dlaňami prekríženými pred bruchom v postoji musubi-dachi. Tiež však keď stojíme na šírku ramien v postoji heikō-dachi pred začiatkom a na konci zápasu z rukami zovretými v päsť. V statickom Qi gongu sa väčšina meditačných cvičení prevádza v postoji na šírku ramien. Na začiatku a na konci tréningu pri nástupe si sadneme do sedu na pätách a na povel mokusō zavrieme oči, zhlboka dýchame a snažíme sa vyprázdniť myseľ. Dĺžka mokusō nie je striktne ohraničená, upravuje sa podľa potreby, ktorú vyžaduje momentálna situácia. V niektorých dōjō sa počas mokusō odrieka dōjō kun. V iných dōjō sa len potichu sedí, neuchopujú sa žiadne myšlienky, ktoré by mohli narušiť tento stav prázdnoty. Zazen používa pre tento stav mysle výraz mushin (無心) a Joga vipaśyanā (Sanskrit:विपश्यना)guān (čínsky:觀), lhaktong (Tibetsky:ལྷག་མཐོང་). Do tohto meditačného stavu absolútneho uvoľnenia sa môžeme dostať nielen pri statickom ale aj pri kinetickom praktikovaní naučených jednoduchých pohybov napríklad 

súborného cvičenia kata, poprípade nejakej inej zostavy. Neustálim opakovaním sa vykonávane pohyby stavajú automatickým sledom na seba nadväzujúcim v celok čiže zostavou. Naučené zostavy je možné cvičiť tiež zo zavretými očami, aby bolo odosobnenie od okolitého sveta čo najväčšie a prehĺbil sa tak pocit relaxácie. Stav prázdnoty dosiahnutý takýmto cvičením môžeme nazvať meditáciou, ale už to nie je mokusō ako také.


   Vyberte si jeden z hore uvedených spôsobov pohodlnej pozície a nechajte v kľude doznieť to, čo ste práve prečítali. Keď sa slová textu z vašej mysle pomaly vytratia, tak to je mokusō.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?