Dojo TetsujiRenshi Karol Krejčí

Neduhy dnešnej doby!

Publikované 03.12.2015 v 17:57 v kategórii Karate Do, prečítané: 202x

V poslednom čase som si u cvičencov všimol že, veci ktoré boli kedysi samozrejmosťou sa vytrácajú. Prísť načas na tréning, upratať si dojo (miesto na cvičenie) alebo stíšiť zvonenie na mobile sú veci ktoré doslovne neobsahuje Dojo kun (etika a etiketa, pravidlá) ale sú v ňom skryté. Apelujem preto na všetkých praktikujúcich Karate do, buďme hrdí na to, že Dojo kun máme a môžeme sa nim riadiť.

   Neskorým príchodom na tréning nielenže vyrušuješ ostatných, ale sa aj nedostatočne rozcvičíš a môžeš sa zraniť „rešpektuj druhých, chráň tradície Karate do, usiluj o dosiahnutie podstaty Goju ryu“. Súčasťou tréningového procesu je Jumbi undo (rozcvička) vytvorená našimi senseimy (učitelia, tréneri) tak, aby sme rozohriali celé telo, každý jeden kĺb, sval či úpon. Je preto nesmierne dôležité absolvovať tento zahrievací proces celý. Je mi jasné, že môžete uviaznuť v dopravnej zápche alebo vás zdržia v práci, je však potrebné obmedziť to na minimum. Ak potrebuješ odísť skôr, upovedom o tom svojho sensea pred tréningom a nebudeš tak rušiť tréningový proces.


   Dobrým zvykom v dojo je zotrieť si plochu na cvičenie vlhkou handrou pred a aj po cvičení „chráň tradície Karate do“. Počas cvičenia sa prach na zemi zvíri a my ho potom dýchame. Taktiež naše biele kimoná (karate gi) sa skôr zašpinia a predsa, správny karaték ma svoje gi vždy čisté, nepokrčené a voňavé „usiluj o dosiahnutie podstaty Goju ryu“. Taktiež, niekoľko krát prepotené gi môže byť príčinou, že s vami nechce nikto cvičiť „rešpektuj druhých“. To že má v dojo všetko svoje miesto je dôležité, aspoň máš kde po docvičení vrátiť náradie, lebo ho tam budú hľadať aj ostatní ktorí si s ním budú chcieť zacvičiť „trénuj telo aj myseľ“. Taká malichernosť ako nahlas a zrozumiteľné pozdraviť, zhasnúť po sebe , alebo zavrieť za sebou dvere sú veci, v ktorých sa nespoliehame na druhých - veď to niekto spraví! - prečo by mal? nepotrebujem predsa nikoho mať na takéto samozrejmosti „rešpektuj druhých“.


   Mobilný telefón je dobrý pomocník ale zlý pán, nebojte sa prestrihnúť pupočnú šnúru, ktorá vás z nim spája. Kľudne ho vypnite alebo aspoň stíšte zvonenie, nech nerušíte seba aj druhých pri cvičení „rešpektuj druhých“. Aj keď máme svoje rodiny, oni sa časom naučia, že ste v čase tréningu nedostupný a zavolajú vám pred či po cvičení „ buď odvážny a nikdy sa nevzdávaj“. (-: Pokiaľ potrebujete byť dosažiteľný, napríklad zo zamestnania, vopred na to upozornite svojho senseia „chráň tradície Karate do“.

   
Naučme sa čítať Dojo kun aj medzi riadkami a potom pochopíme, že karate nie je niečo, čo odkladáme v šatni na vešiak spolu s kimonom, ale sú to bežné každodenné veci, ktorými sa riadime.

                                                                                                                                                                                                                   K.K.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?