Dojo TetsujiRenshi Karol Krejčí

Qigong

Publikované 13.01.2013 v 21:44 v kategórii Zdravý životný štýl., prečítané: 293x


   Tiež známi v Číne ako Qi gong, Čchi kung, Či kung, Chi kung alebo ako Čínska či Tao joga, v Japonsku ako Kiko, Kikou, Ritsuzen prekladá sa najčastejšie ako „práca s energiou“.


   Je to zdravotné cvičenie, kde je najväčší dôraz kladený na dýchanie a držanie tela - niečo vzdialene podobné ako naše rehabilitačné cvičenie. Cvičením a opakovaním jednotlivých cvikov alebo zostáv preventívne predchádzame chorobám a zraneniam, ba dokonca liečime aj choroby, ktoré už prepukli. Ľahkými a nenáročnými naťahovacími cvikmi dávame impulz nášmu organizmu, aby spustil samoliečiaci mechanizmus. Správne a pravidelné venovanie sa tejto nenáročnej činnosti prináša žiadúci až neuveriteľný efekt, čo v tomto prípade predstavuje zdravé telo a zdravého ducha.


   Ako odpoveď na otázku čo je to Qigong /Čchi-kung, Chi- kung/ dovolím si prizvať na pomoc dvoch klasikov tohto krásneho cvičenia, ktorí sebe vlastným spôsobom krásne vystihujú celú podstatu:


   Taoista Bruce Kumar Frantzis o tom vo svojich publikáciách píše, že je to prax učenia, ako ovládať pohyb životnej sily vnútorne, a ako len pomocou mysle smerovať energiu v tele tam, kde je jej najviac za potreby. Môže sa využívať fyzický pohyb, ale nieje to nutné, lebo ako také je to vnútorne cvičenie. Čchi kungove praktiky zahŕňajú veľa starodávnych čínskych techník na zvýšenie životnej sily. Zvýšenie životnej energie sa následne prejavuje celou radou spôsobov, od zlepšenia fyzického zdravia k lepšej bystrosti mysle a duchovným schopnostiam. Pravidelné prevádzanie týchto cvičení povedie k tomu, že budete mať funkčné mladšie telo aj myseľ, takže vaše „zlaté roky“ budú naozaj zlaté a nie hrdzavé.


   Dr. Yang Jwing-Ming vo svojich knihách uvádza že, hlavný výskum čchi-kungu sa zameral na ľudskú čchi. Preto že čchi je zdrojom života, ak pochopíte, ako čchi funguje a budete vedieť, ako ju správne ovplyvniť, budete schopný žiť dlhý a zdravý život. Bolo skúmaných veľa rôznych aspektov ľudskej čchi, vrátane akupunktúry, akupresúry, moxy, masáže, bylinnej liečby, meditácia a cvičenia čchi-kungu, ktoré sú čínskym ľudom široko používane na zlepšenie zdravia alebo dokonca pre liečenie určitých nemocí. Meditácia a cvičenie či-kungu zastávajú dodatočnú úlohu, ktorá je využívaniá taoistami ako liečebná metóda nahrádzajúca absenciu doktorov spôsobenú krízou v zdravotníctve.


    Tieto cvičenia nie sú náročne na čas ani priestor, môžeme ich praktikovať kdekoľvek a kedykoľvek, nepotrebujeme špeciálny cvičebný úbor ani žiadne cvičebné náradie. Qigong má využitie hlavne v bežnom živote, ale aj v športe, kde ho čím ďalej viac začínajú praktikovať ako doplnkové cvičenie. Predovšetkým ho však cvičia ľudia,ktorí sami na sebe mohli vyskúšať blahodarné účinky vplyvu na pohybový aparát alebo ako prevenciu respiračných chorôb, slabého imunitného systému, či pri liečení zažívacích problémov. Tréningom dýchania pre dlhovekosť alebo šľachy naťahujúcim a kostnú dreň premývajúcim cvičením predchádzame rôznym generačným problémom. A stačí tak málo, „darujte si denne hodinku života naviac“ a spravíte tak niečo pre svoje zdravie. Veď predsa najlepšia investícia je do vlastného zdravia a nemusí sa pritom jednať o peniaze, ale len o váš čas.


                                                                                                                                                                                                      Karol Krejčí


Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?