Dojo TetsujiRenshi Karol Krejčí

Význam protektorov v tréningu karate.

Publikované 05.01.2014 v 16:11 v kategórii Karate Do, prečítané: 496x

   Používanie protektorov /chráničov/ v tréningu karate je nepopierateľný. Pri cvičení vo dvojici oceníme nielen jeho praktický význam, ale najmä jeho psychologické uplatnenie.   


   Psychologicky vplýva na cvičencov hlavne tým spôsobom, že hranica strachu zo skontaktovania sa, sa posúva. V praxi to znamená u oboch sparing partnerov posunutie prahu bojazlivosti. Obava zasadenia, ale aj prijatia silného úderu alebo kopu, je eliminovaná a zápas sa približuje reálnemu boju. Samotný protektor koľkokrát ani dostatočne nestlmí kontakt, ale jeho prítomnosť navodzuje pocit bezpečia. Tento nepopierateľný vplyv protektorov je v tréningovom procese neoceniteľnou pomôckou počas výmeny útokov vo dvojici. Nežiaducim efektom sa však stáva nedostatočné otužovanie úderových plôch, ako aj nereálne prijímanie tvrdých úderov. Veľký význam protektori však zohrávajú pri súťažiach, kde adrenalín vystupňuje útok až na hranicu zraniteľnosti súpera. V takomto prípade sa po zásahu hranica nebojácnosti posúva spať do normálu, ale samotný protektor stále plní účel stlmenia pretrvávajúceho kontaktu.


   Najčastejšie používanými protektormi sú pri cvičení vo dvojici hlavne chrániče zubov, rúk a nôh. U žien sa využíva chránič poprsia a u mužov je to zasa chránič genitálií /suspenzor/. Uplatnenie však nájdu aj rôzne prilby, štíty alebo vypchávky tlmiace útok či zásah.

- Chrániče rúk – kryjú chrbtovú časť dlane, kde sú ľahko zraniteľné záprstné kostičky a hánky, ktorými sa najčastejšie útočí. Dlane a končeky prstov sú nekryté, aby boli ruky schopné úchopu, čím sa líšia od boxerských rukavíc.


- Chrániče nôh – kryjú priehlavkové kostičky a holenné kosti, ktoré sú veľmi citlivé, ale sú súčasne najpoužívanejšími úderovými plochami nôh.


- Chránič zubov – je to tvarovateľná hmota prispôsobiteľná chrupu jednotlivca, ktorá má za úlohu ochrániť zub pred zlomením alebo vyrazením či rozrazením pery o chrup.


- Chránič pŕs – ženské poprsie ako súčasť reprodukčného systému je potrebné dostatočne chrániť pomocou plasticky vytvarovaných protektorov priliehajúcich k hrudnému košu.


- Chránič genitálií – je určený na ochranu mužských reprodukčných organov, a podobne ako u žien je to plastický protektor vytvarovaný na tento účel.


- Chránič hlavy – na ochranu proti úderom na hlavu sa používajú rôzne druhy prílb podobné ako pri zápasení. Ich účelom je prekryť uši, spánky, obočie a skovať oči či nos pred priamym útokom. Dobrý protektor hlavy prekrýva ochrannou plochou aj zátylok, aby v prípade pádu na chrbát nedošlo k otrasu mozgu.


- Chránič trupu – je pomôcka určená proti priamemu útoku na stredne pásmo, čiže plexus solaris, brucho a rebrá, ktoré sú veľmi zraniteľné. Podobne ako v Kendo sú protektory vyrábane z rôznych tvrdených, ale pružných plastov obopínajúcich trup, čim vytvárajú štít podobný korytnačiemu pancieru.


- Chrániče predlaktí – sú to protektory podobné chráničom holení vo futbale alebo rôzne iné vypchávky. Ich účelom je prekryť citlivú lakťovú a vretennú kosť, pričom niekedy siahajú až po lakeť.


- Chrániče stehien – dotvárajú ucelené brnenie prekrývajúce citlivé stehenné svaly, ktoré sú náchylne na natrhnutie alebo pomliaždenie, hlavne pri slabom rozohriati počas rozcvičky.


   Význam používania protektorov pri tréningu karate je neodškriepiteľný. V reálnom boji však nie je čas na nasedenie chráničov, a preto nesmieme zabúdať na otužovanie hore zmienených úderových plôch cvičeniami ako sú Ude tanren, San dan gi a Renzoku kumite čim sa posúva prah bolestivosti na minimum. Používanie protektorov v zápase Iri kumi, rôznych druhov Yakusoku kumite či sparingových zápasoch nás ochráni pred mnohými zraneniami, ktoré sú nežiaduce v tréningovom procese, a to je hlavný význam ich využitia.


   Na samý záver je nutné však spomenúť, že v tradičnom karate sa protektori nepoužívali. Dôvod je úplne prozaický, a to len preto, lebo forma zápasu ako taká sa vôbec nevyučovala. Ako prvý experimentoval s ochrannými pomôckami v roku 1930 až sensei Kenwa Mabuni. Z dôvodu neustálych zranení po plnom kontakte sa však vrátil k tradičnej forme výučby. V dnešnom športovom zápase kumite sa len naznačuje a protektory slúžia ako ochrana pri náhodnom kontakte.


                                                                                                                                                                                                      Krejčí Karol

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?